Cam Hoparlörler ve Ses

Audio/Video

Feb 15

Klasik hoparlörler bildiğiniz gibi genelde ahşap bir kasa içerisine yerleştirilmektedir. Bunun en önemli sebebi teknik olarak ses kalitesi ve kullanılan malzemelerin de bu kasa içerisinde gizlenmek istemesi olarak özetlenebilir.

Peki, klasik hoparlör dizaynını terk edip cam bir kasa içerisine bu hoparlörleri konumlamak nasıl olurdu?

WATERFALL isimli Fransız firması 1996 yılında bu fikirle yola çıkarak kuruldu, ilk ürünü 1999 yılında tüketici beğenisine sundu, 20 yılda bu konuda mükemmelleşerek ürün çeşitliliğini artırdı.

Cam, malzeme olarak çalışması zor bir materyal, ayrıca ses işin içine girince daha da zor bir malzeme, buna ilaveten kullanılan driver’ların da estetik olarak açık bir kasaya yerleştirilmesi belki de en zoru.

WATERFALL’un niye cam kullandığını ise şu şekilde izah edebiliriz. Sesi duymamızı sağlayan kasanın içindeki sürücüdür yani kasanın titreşimi değildir, hatta kasa da titreşim varsa ses kalitesi değişir. Hoparlör imalatçıları bu sebeple kasayı daha sert hale getirecek destekleyici parçalar kullanırlar. İdeal çözümlerden biri de iç panellerde kum kullanmaktır ki sebebi yoğunluğudur ve ne tesadüf ki cam kumdan imal edilir. Camın seçilmesindeki tek sebep estetik kaygılar değildi hiç şüphesiz. Camın yüksek yoğunluğu kasanın titreşiminin olmamasını sağlıyor ve bu nedenle seste dış etkenlere bağlı herhangi bir değişim oluşmuyor.

WATERFALL patentine sahip olduğu Akustik Damping Tube ve Heatstream teknolojileri ile ses kalitesinin en üst seviyelere çıkmasını sağlamış, hem de driver’larda alüminyum ve napa deri kullanarak estetik kaygıları ortadan kaldırmış; sanat eseri bile diyebileceğimiz hoparlörler yaratmayı başarmıştır.

Ses ve Görüntü Çözümlerimizle Tanışın

İletişim bilgilerinizi bırakın hemen irtibata geçelim

Markanın ürün gamında bulunan Iguascu Evo, Victoria Evo ve Niagara estetik ve teknolojinin buluştuğu çok özel ürünlerdir.

WATERFALL zamanla ürün gamını geliştirmiş ve daha küçük ebatta ama cam kullanmaktan vazgeçmeden SERIO serisini üretmiştir. Özellikle ev sinema sistemlerinde, küçük ya da orta ölçekli mekânlarda gerek estetik olarak, gerekse ufak ebatları ile az yer kaplamasından dolayı çok kullanışlı bir üründür.

ELORA ve HURRICANE serileri ise duvara ve tavana monte edilebilme özellikleri ile tüketiciye estetiği farklı seçenek sunabilmektedir.

MENU arrow Zöet Ses ve Görüntü Cihazları E-mail: [email protected] Made with ♥ by Cloudnames